Dajte krídla Tatranským orlom | Klub priateľov skautingu

Dajte krídla Tatranským orlom

Ak orol vzlietne, uvidí nepeknú fasádu popradských skautov – Tatranských orlov. Myška, ktorú si vyhliadol, mu unikne do praskliny v múre. A nielen on sa s nevôľou pozerá na starú ošarpanú budovu. Hoci, ak by nazrel dnu, uvidel by útulnú, ani veľkú – ani malú, miestnosť, kde sa stretáva 50 popradských skautov. Vysúkali svoje rukávy a z neobývateľného svojpomocne vybudovali – a stále budujú svoju klubovňu.

Vyzbieraných 460 € z celkovej sumy 2 320 €

Klubovňa 78. zboru Tatranskí orli z Popradu

Budova klubovne je starý bývalý vojenský objekt. Popradskí skauti ho získali do osobného vlastníctva v roku 2012. Pred predajom bol dlhšiu dobu bez správcu a údržby.  Dôsledkom toho sú aj prehnité odkvapové rúry. Zatekaním vody bola na niekoľkých miestach narušená fasáda, čo viedlo k vzniku prasklín a opadávaniu omietky. Obvodový plášť už neplní svoju funkciu (o izolačnej ani nehovoriac) a potenciálne môže ohroziť statiku. Aby mohli skauti budovu používať, vymenili všetky okná aj vchodové dvere za plastové. Strecha bola v dobrom stave, od skautov však dostala nový náter.

Noví majitelia vložili do rekonštrukcie nemálo eur i energie. Prevažne vlastnej.  Aj pri  obnove vonkajšej fasády vyčíslili svoju prácu na 1 400€. Zvyšných 2 320€ potrebných na materiál chcú získať od dobrodincov a lokálpatriotov.

Najväčším prínosom rekonštrukcie nebude len ochrana budovy pred poveternostnými vplyvmi a tým predĺženie jej životnosti, ale najmä izolácia (zateplenie), keďže ťažisko činnosti v klubovni je v chladnejších ročných obdobiach. Znížia sa náklady na kúrenie a ušetrené peniaze pôjdu na činnosť s deťmi. Vynovený vzhľad budovy bude dobrou reklamou pre skauting. Zvýši dôveru u rodičov skautov a širokej verejnosti.

Rozpočet projektu

Druh príjmuSuma (€)
SPOLU3720
Vlastné zdroje460
Dobrovoľnícka práca1400
Príspevok z KPS1860
Iné granty 0
Druh výdavkuSuma (€)
SPOLU3720
Izolant – grafitovaný polystyrén
100mm + 30mm
Hmoždinky 2x200220
Lepidlo270
Sklotextilná sieťka125
Fasádna omietka 1,5 mm zrno,
škrabaná
Zakladací profil soklový53
Rohový PVC profil s tkaninou22
Práca1400

O 78. zbore z Popradu

Tento zbor z Popradu sa môže pochváliť jedným z najkrajších slovenských výhľadov – výhľadom na Tatry, kam to má na výlety len na skok. Presne päťdesiat členov realizuje svoje aktivity v dvoch oddieloch: dievčenskom  s názvom „Lesná háveď“ a chlapčenskom s názvom „Zubatí.“

Na skautský tábor sa po celý rok tešia všetci členovia zboru - od tých najmenších po najstarších.
Skaut je ochrancom prírody - čistenie Slovenského raja v máji 2017.
Skauti spod Tatier sa zúčastnili odovzdávania Betlehemského svetla prezidentovi SR, pánovi Andrejovi Kiskovi.
Víťazkami celoslovenskej súťaže Družina roka 2017 sa stala družina Svetlušiek z Popradu.
Zbierka pre Detské oddelenie Nemocnice Poprad počas Vianočných trhov 2013 v Poprade spolu s ROTARY CLUB-om.

Projekty, ktoré môžete podporiť

Pozrite si aj ďalšie naše projekty, ktoré môžete aktuálne podporiť